A reflexológiáról
A természetgyógyászat szerint három olyan testrész van: a talp, a kéz és a fül, amelyeken az egész emberi szervezetnek a teljes holisztikus leképeződése megtalálható, így tehát az ezeken lévő reflexzónákon keresztül elérhetők, stimulálhatók a hozzájuk tartozó szervek, szervrendszerek.
A természetgyógyász az emberre úgy tekint, mint a test, a lélek, és a szellem egységére. A reflexológiának nagy szerepe van a prevencióban, de orvosi kezelés kiegészítéseként is alkalmazható, hiszen a két kezelés együtt hatékonyabb gyógyulást eredményez. A szervezet mindig arra törekszik, hogy ha valamilyen változás történik, ezt időben jelezze, hogy a megelőzésre nagyobb hangsúly kerülhessen és felhívja a figyelmet az aktuális feladatokra. Azonban a legtöbb ember csak akkor keresi fel a reflexológust, ha már beteg, esetleg már évek óta küzd a problémáival. A reflexológus a kezelést állapotfelméréssel kezdi, amely után megállapítja, hogy körülbelül hány alkalomra lesz szükség majd összeállítja a kezelési tervet. Javaslatot tesz a betegnek, hogy saját maga mit tehet a gyógyulásáért.
A talpon található elváltozásokból, lerakódásokból a szakember maga is következtet a páciens állapotára. A masszírozás hatására a szervek energia- és vérellátottsága javul, a szerv működése harmonizálódik, és a talp reflexzónáiban érzékelt elváltozások megszűnnek. A masszázs kb. egy óráig tart, az egyén állapotától függően változó gyakorisággal. Egy hosszantartó, krónikus betegség esetén heti háromszori alkalom is ajánlott, állapotfenntartáshoz havi egyszeri kezelés is elegendő.
A reflexológus mindig az egész szervezettel foglalkozik, és bizonyos szervrendszereket minden esetben megmasszíroz, bármilyen is a kiinduló helyzet. Meghatározott betegségnél az adott zónákra természetesen nagyobb figyelmet fordít, de semmit sem stimulál túlzottan. A fájdalom mértéke változó lehet, az általános szabály szerint a fájdalomküszöb alatt ill. felett egy kicsivel kell masszírozni, hogy "kellemesen fájjon". Vannak, akik sokkal erősebben, mások gyengédebben masszíroznak, de mindkettő hatásos.
A reflexológus a kezelés mellett egészséges életmódbeli tanácsokat is adhat. Ilyen lehet: az étkezés, légző gyakorlatok, testmozgás, szem problémák esetében szemtorna, gyógyteák fogyasztása. A reflexológus próbálja megtalálni a betegség lelki okát, természetesen ami csak a beteg segítségével történhet. Segít a betegnek, hogy beinduljon a szervezet öngyógyító mechanizmusa.
Sok esetben az első kezelés után 2-3 napig átmeneti állapotromlás következhet be, fejfájással, csípős, zavaros vizelettel, szédüléssel, esetleg hasmenéssel, ugyanis a talpmasszázs beindítja a szervezet öngyógyító képességét, ami először a méregtelenítésben jelentkezik, ez kissé legyengítheti a szervezetet.
A reflexológia már csecsemőkortól alkalmazható, nyugtalan, hasfájós, székrekedéses vagy éppen fogzás alatt lévő kisbabáknál.
A kezelést kizáró okok: a dagadt, ödémás láb; a heveny gyulladások a visszér- és nyirokérrendszerben; nagyfokú érelmeszesedés; fertőző és magas lázzal járó betegségek; a menstruációs időszak alatt; kismamáknak nem ajánlott, ha veszélyeztetett terhesek, vagy ha azelőtt nem próbálták még a talpmasszázst.